Taina Karvosen haastattelu

Taina Karvosen haastattelu

 

Taina Karvonen kertoo 4C:n urheilutoimitukseen uimahyppyurastaan puhelimitse.

 

Yksi suomen suosituimmista uimahyppääjistä kertoi aloittaneensa uimahyppyuransa vuonna 1996, eli jo 7 vuotiaana. Hän on harrastanut uimahyppyä jo 21 vuotta.Taina päätyi uimahyppyharrastukseen sillä hänen isosiskonsa harrasti uimahyppyä.

 

Samalla hän kertoi että hänen paras kisasaavutuksensa oli parihypyt Iira Laatusen kanssa kesällä 2015 EM-kisoissa.

Taina Karvosen uran vaikein hyppy on 305b 3 metristä eli ulos kaksi ja puoli volttia taittaen. Sekä hänen lempi suuntansa on kierteet. Hänen lempi telineensä ovat 3M ja  Hän harrastaa seurassa nimeltään Vantaan Diving.

 

Taina treenaa yhteensä noin 20 tuntia viikossa, ja hän valmentaa myös uimahyppyjä. Hän treenaa aamuisin Mäkelänrinteen- ja iltaisin Tikkurilan uimahallissa.

Toimittajat: Lotta Hakola, Julianna Vuohtoniemi, Nea Martikainen ja Anni Paananen.